علت صدا دادن شکم چیست؟

با قار و قور شکم چه کنیم؟   راهکارهای مناسب برای درمان صدای شکم /با ...

 

راهکارهای مناسب برای درمان صدای شکم /با دلگرم همراه باشید.

 

علت قار و قور شکم چیست؟

علت قار و قور شکم چیست؟

 

صدای ناخوشایندی که بعضی اوقات موجب ناراحتی ما می شود حتما موجبات ناراحتی اجزای داخلی بدن ما را هم به وجود می آورد پس بهتر است نسبت به این موضوع سهل انگاری نکرده و رفتارهایی که در این بخش توصیه می شود را دنبال کنید.

 

دلایل اصلی قاروقور شکم چیست؟


همانطور که اکثر شما می دانید مصرف غذاهای سنگین و گاهی فاقد کیفیت مطلوب همچون فست فود ها و غذاهای کنسرو شده و غذاهای نفاخ مانند نخود باعث ایجاد صدا در شکم می شود همچنین ضعف در دستگاه هضم غذا هم این صدا را به بار می آورد.
زمانی که به دنبال مصرف غذایی نفخ ایجاد می شود این نفخ ایجاد شده باید از طریق مقعد و یا دهان خارج شود در غیر اینصورت در داخل شکم باقی مانده و با حرکت خود صدای قاروقور را ایجاد می کند.

 

اما چرا می گویند با گرسنگی شکم به قاروقور می افتد؟


هیپوتالاموس بخش هماهنگ کننده دستورات بدن است که گرسنگی یکی از آنهاست. این هورمون در زمان گرسنگی با فرمان دادن به معده و انقباضات ماهیچه شکمی و افزایش اسیدهای موجود در معده و روده سبب ایجاد این صدا می شود.

 

علت قار و قور شکم چیست؟

 

علائم و نشانه ها ی بیماری های دستگاه گوارشی

علت قار و قور شکم چیست؟

علت قار و قور شکم چیست؟

صدای هوا و مایع بلعیده شده که در طول دستگاه گوارش حرکت می کند به عنوان صدای روده ای شناخته شده است. این صداها معمولاً هر پنج تا پانزده ثانیه شنیده می شوند اما تناوب آنها ممکن است نامنظم باشد. برای مثال صداهای روده ای به طور طبیعی درست قبل و بعد از خوردن غذا فعال تر هستند. صداهای روده ای ممکن است کمتر از یک ثانیه یا تا چندین ثانیه طول بکشد.

 

برای بررسی دقیق صداهای روده شما نیاز به آگاهی از انواع مختلف آن دارید: صداهای طبیعی روده می تواند به صورت غرغر مشخص شوند. افزایش صداهای روده ای می تواند به صورت غرغر بلند با فرکانس بالاتر و با فراوانی بیشتر نسبت به صداهای طبیعی شنیده شود. هنگام کاهش صداهای روده ای، این صداها نرم تر، با فرکانس پایین تر و با فراوانی کمتر نسبت به صداهای طبیعی شنیده می شوند.

 

 

علت قار و قور شکم چیست؟


تشخیص علت سر و صدای شکم

 

تاریخچه پزشکی و جراحی بیمار را در رابطه با جراحی های شکمی یا سابقه ابتلا به بیماری التهابی روده ثبت کنید. از بیمار درباره ابتلای اخیر به التهاب معده و روده سؤال کنید. تعیین کنید آیا بیمار اخیراً به مسافرت رفته است؟

درباره عوامل تنش زای احتمالی سؤال کنید. درباره عوامل حساسیت زا و مصرف اخیر غذا و مایعات سؤال کنید.
علائم حیاتی بیمار را ثبت کنید. درجه حرارت بدن را اندازه گیری کنید. بعد از سمع شکم، مشاهده، دق و لمس شکم را انجام دهید.

 

نسبتاً آرام می‌گیرد و صدای آن بم‌تر می‌شود.

 علل ایجاد قراقر در شکم را مصرف غذاهای نفاخ مانند لوبیا، مصرف غذاهای حجیم، استفاده از غذاهای فاقد کیفیت مناسب هم چون فست‌فودها، غذاهای کنسرو شده است تغییر رژیم غذایی و مصرف گلاب گرم در زمان شدت علایم در درمان آن موثر است."

 

علت قار و قور شکم چیست؟

راه های مناسب درمان صدای شکم

 

دم کرده زیره سبز، سردی روده‌ها را بهبود می‌بخشد

 

 اگرچه غذا از نظر مقدار و کیفیت مناسب باشد بروز ضعف و سردی در روده‌ها و به دنبال آن ضعف هضم نیز می‌تواند فرد را دچار قراقر در شکم سازد. بهتر است این افراد غذا را در حجم کم استفاده کرده و برای تقویت و گرم کردن دستگاه گوارش و روده‌های خود، دم کرده زیره سبز یا انیسون را بعد از غذا مصرف کنند. هم چنین مراجعه این افراد به پزشک جهت بررسی کامل‌تر ضروری است.

در برخی از افراد صداهای شکمی هنگام گرسنگی افزایش می‌یابد،حرارتی که در زمان گرسنگی در دستگاه گوارش ایجاد می‌شود، رطوبت‌های جمع شده در محیط را تبدیل به نفخ شکم می‌کند این افراد معمولاً دستگاه گوارش سرد و مرطوب دارند.

مصرف غذاهای نفاخ مانند لوبیا، انواع فست‌فودها و ضعف سیستم هضم سبب ایجاد صداهای شکمی در افراد می‌شود.

 افرادی که دچار قراقر شکمی هستند، از مصرف غذاهای نفاخ، آب و سایر مخلفات مانند سبزی، سالاد، دوغ، ماست و نوشابه همراه غذا بپرهیزند و با مصرف منظم غذاهای کم حجم در زمان معین، افزایش تحمل گرسنگی، دست کشیدن از خوردن پیش از احساس سیری کامل، جویدن کامل لقمه‌های غذا به افزایش تقویت دستگاه هاضمه خود بپردازند چرا که رعایت این موارد سبب کاهش نفخ و قراقر شکمی و بهبودی نفخ خفیف خواهد شد.

 بهتر است فرد در موارد با شدت متوسط یا بالا به متخصص طب سنتی مراجعه نماید، پزشک با بررسی عملکرد دستگاه گوارش، در صورت وجود رطوبت اضافی و یا حرارت و خشکی بیش از حد معمول، بیمار را مورد درمان قرار می‌دهد.

 با اشاره به همراهی مشکلات سردی کبد، اشکال در تولید و ریزش صفرا به روده و گاهی بروز یبوست، در کنار ابتلا به رطوبت و سردی معده و روده‌ها،  اکثر اوقات افراد مبتلا به این عارضه بیش از دیگران نیازمند بررسی دستگاه گوارش توسط پزشک متخصص هستند.

 

 علت قار و قور شکم چیست؟

 گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

 


 

+ 1 مخالفم - 0