همسر

همسر | چگونه بهترین همسر باشم

همسر

 

چگونه بهترین همسر باشم

 

چگونه می توان بهترین همسر دنیا شد(How can the world's best mate)

روزگاری بود كه دختر‌ها در انتظار شاهزاده‌ سوار بر اسب سفید بالداری بودند كه از آن سوی ابرها سر و كله‌اش پیدا شود و آنها را به دنیای مورد علاقه‌شان ببرد. اما با گذشت قرن‌های متمادی ماهیت این شاهزاده‌ها به مرور زمان تغییر كرد. اینكه اول شاخ اسب‌هایشان محو شد یا بال‌هایشان مهم نیست و به هر حال امروز و در این روزگار دیگر خبری از این قبیل شاهزاده‌ها نیست. به قول مادربزرگ‌ها دوره آخرزمان است. برگ‌های سرنوشت طور دیگری ورق خورده. زنان امروز جزئی از مردان اجتماع شده‌اند كه دیگر نه‌تنها در بسیاری از موارد از مردان كمتر نیستند بلكه قابلیت‌های بیشتری هم نسبت به مردان پیدا كرده‌اند. خلاصه اینكه یك خبر داغ و دست اول: «خانم‌ها توجه كنید كه با شرایط امروزی این مردان هستندكه به دنبال پرنسسی سوار بر اسب سفید بالدار می‌گردند.»

 

 

معیار مردان ایرانی(Benchmark Iranian men)

وقتی نظرسنجی را در جامعه مردان ایرانی انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم كه معیارهای مردان ایرانی برای انتخاب همسر خیلی متفاوت است:

نجابت: مردان ایران با فرهنگی كه دارند مسائلی را مدنظر می‌گیرند كه با آن بتوانند آینده‌ای توام با آرامش و فراغ خیال داشته باشند.

زیبایی و نجابت: مردان ایرانی در كنار زیبایی به نجابت همسر آینده‌شان بسیار اهمیت می‌دهند و این دو را با هم می‌خواهند.

كدبانوگری: یك مثال قدیمی است كه می‌گوید: «مردان هر وقت بهانه می‌گیرند یعنی سر شكمشان خالی است» پس تعجبی ندارد اگر بشنویم آقایان ایرانی دوست دارند همسر آینده‌شان آشپز زبردستی هم باشد.

باهوش بودن(being smart)

شاید برای شما هم جالب است كه مردان به زنان باهوش علاقه بیشتری پیدا می‌كنند.

غیر قابل حدس زدن(Non-guessing)

به زبان ساده‌تر غیرقابل پیش‌بینی بودن! شاید شما به عنوان یك زن به دنبال همسری باشید كه بتوانید تك‌تك رفتارها و گفتارهای او را پیش‌بینی كنید. پس در همین قدم اول متوجه شدید كه دنیای آقایان متفاوت از دنیای بانوان است.

با احساس بودن(With the feeling of being)

دنیای غرب دنیای سرد و بی‌روحی است كه احساسات در آن گم شده، شاید به همین دلیل است كه مردان به دنبال همسری هستند كه دارای احساس باشد.

نکته‌هایی در مورد آقایان:(Tips for men)

آقایان برخلاف ما خانم‌ها به هیچ وجه انسان‌های پیچیده‌ای نیستند.

 

شاید به جرأت بتوان پاكی و ساده‌بودن‌شان را با دنیای كودكان مثال زد. البته این به آن معنا نیست كه شما به راحتی بتوانید مردی را تحت تاثیر قرار دهید.

مردان به همان اندازه كه دنیای ساده‌ای دارند، باهوش‌ نیز هستند.

آنچه درك كردن مردان را برای شما مشكل می‌كند، متفاوت بودن منطق و احساس آنهاست. اما با تمام این اوصاف فراموش نكنید كه مردان نیز در وهله اول یك انسان هستند و تمام انسان‌ها بعضی خصلت‌ها مثل احساسات، عقل و منطق را دارا هستند.

مردان هم مثل خانم‌ها، احساساتی دارند كه دوست ندارند آن را به بازی بگیرید. قوه تفكر دارند و می‌توانند مسائل را سبك و سنگین كنند و البته منطقی دارند كه با استفاده از آن خوب و بد را از هم تشخیص می‌دهند. هرچند این تشخیص‌ها در بیشتر موارد با تشخیص‌هایی كه شما می‌دهید متفاوت خواهد بود.

قدم اول: خاص باشید

قدم اول: شما به عنوان همسر ایده‌آل باید با تمام زن‌های دیگر تفاوت داشته باشید و این تفاوت را به مردی كه قرار است همسر آینده‌تان باشد، نشان دهید. مردها اصولا به دنبال زنان خاص می‌گردند، كسی كه بتواند تا آخر عمر در كنارشان بماند و به قول معروف به پای هم پیر شوند. بعضی مسائل ساده و پیش‌پا افتاده، برای مردان بسیار حائز اهمیت است. این مسائل از جمله مواردی است كه شما را تبدیل به خاص‌ترین زن دنیا خواهد كرد و مطمئن باشید با عمل به آنها خودتان را به ماندگارترین زنان دنیا تبدیل خواهید كرد. بنابراین:

شكایت كردن را كنار بگذارید

یادتان باشد شكایت كردن با انتقاد كردن خیلی فرق می‌كند. هرچند كه اصولا آقایان طاقت شنیدن انتقادهای زنانه را ندارند. اما مسلم بدانید كه شما با شكایت كردن امتیازهایتان را از دست خواهید داد و ترجیحا تا زمانی كه راه و روش صحیح انتقاد كردن را یاد نگرفته‌اید، سعی كنید انتقادهایتان را به حداقل برسانید.

نق‌نق كردن ممنوع

از همین امروز تصمیم بگیرید جزو زنان نق‌نقو نباشید. از نظر مردان شما با نق‌نق كردن‌تان روز آنها را خراب می‌كنید. بنابراین وقتی نق‌‌زدن را كنار می‌گذارید در حقیقت به همسر آینده‌تان نشان داده‌اید كه آرامش و آسایش را برایش به ارمغان خواهید آورد و این یكی از برگ‌های برنده شما خواهد بود.

ولخرج نباشید

مردان به دنبال زنانی هستند كه اهل حساب و كتاب باشند و بتوانند دخل و خرج را متناسب كنند. با داشتن پس‌انداز و پرهیز از خرج‌های برج می‌توانید به یك حسابگر لایق نزدیك شوید. برنامه‌ریزی دقیق مالی را نیز فراموش نكنید. به مرور زمان متوجه خواهید شد كه این نحوه زندگی وضعیت مالی شما را دگرگون خواهد كرد. در ضمن فراموش نكنید مردان به این ویژگی شما خیلی اهمیت می‌دهند حتی اگر به ظاهر، خلاف این را بیان كنند یا نشان دهند.

بهترین دوست باشید

سعی كنید در سخت‌ترین شرایط كنار همسر آینده‌تان باشید و خودتان را با او هم‌درد نشان دهید. اگر می‌خواهید پرنسس سوار بر اسب سفید او باشید، یكی از شرط‌هایش این است كه او بتواند همیشه روی كمك شما حساب كند.

 

 

ستودنی باشید

درست است كه شما انتخاب همسر آینده‌تان خواهید بود اما این به آن معنا نیست كه خانواده‌ و دوستان نزدیك او را نادیده بگیرید. طرز فكر اطرافیان او روی نظرش هم تاثیر بسیاری خواهد داشت. بنابراین سعی كنید همان‌طور كه او شما را پسندیده، خانواده و دوستانش هم شما را بپسندند.

قدم دوم: فقط به خاطر خودت

شما باید به مردتان نشان بدهید كه عشق‌تان به او به دلیل وجود خودش است، نه چیز دیگری.

این نكات را فراموش نكنید:(You must show that your love for him because of his own men, and nothing else.
Do not forget these tips
)

1. البته كه شرایط مالی مهم است، اما یادتان باشد افراد كمی هستند كه از توانایی مالی كامل برخوردار باشند. بنابراین شما هم به اندازه همسرتان در حل مسائل مالی خانه سهیم هستید و البته كه سختی‌ها را به خاطر او و خودتان تحمل می‌كنید.

2. مردها از سركوفت زدن بیزار هستند. آنها توقع دارند شما آنها را همان‌گونه كه هستند بپذیرید و به طبع خودشان هم از شما همین انتظار را دارند. شما با سركوفت زدن اعتمادبه‌نفس همسر آینده‌تان را از بین می‌برید؛ درنتیجه طبیعتا او به دنبال زن دیگری می‌رود كه اعتمادبه‌نفس‌اش را افزایش دهند نه كاهش.

قدم سوم:یك نظر عجیب از آقای دكتر: شبیه مادرشوهرتان باشید

منوچهر طباطبایی، عضو هیأت علمی گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علامه طباطبایی در این مورد می‌گوید:

پسران به طور ناخودآگاه دخترانی را برای ازدواج می‌پسندند كه شبیه مادرشان بوده و بتواند جایگزین او باشد این مسئله كه بیشتر در فرهنگ ایرانی دیده می‌شود به ارتباط عاطفی و علاقه‌ای كه پسران به مادران دارند برمی‌گردد. معمولا دخترانی كه پسران برای ازدواج انتخاب می‌كنند اگر شباهتی به مادر پسر نداشته باشند پسر جذب او نمی‌شود.

بیشتر خانم‌ها اگر در آینه به خود نگاه كنند یا در رفتار خود دقیق شوند متوجه می‌شوند كه شباهت‌هایی با مادرشوهر خود دارند. این موضوع نمی‌تواند یك آسیب تلقی شود به ویژه اینكه پسران تصمیم نمی‌گیرند كه چنین انتخابی داشته باشند. علاقه‌مند شدن یك پسر به دختری كه شبیه مادر اوست؛ كاملا به صورت ناخودآگاه و بدون اینكه فرد متوجه شود اتفاق می‌افتد. حتی پسرانی كه با مادران خود اختلاف دارند به دلیل علاقه به مادر، دخترانی را برای همسری می‌پسندند كه شبیه او باشد.

با زنی ازدواج كنید كه اگر مرد بود بهترین دوست شما می‌شد. «بردون»

قدم چهارم: زیبایی چقدر مهم است؟

زیبایی برای آقایان در انتخاب همسر آینده‌شان حرف اول را نمی‌زند اما به هر حال تاثیرگذار است. دقت كنید زیبایی شما نباید تنها ظاهری باشد، بلكه باید از نظر مردی كه شما را به‌عنوان شریك زندگی‌اش انتخاب می‌كند، زیبایی باطنی هم داشته باشید.


و اما چند نكته درباره زیبایی:(But few points about beauty)

یادتان باشد همسر آینده شما توقع دارد كه زیبایی‌تان را فقط به او نشان دهید و از جلب توجه كردن شما اصلا خوشش نمی‌آید مگر در مواقعی كه پیش افراد خانواده یا دوستان‌تان باشید. در این مواقع آقایان دوست دارند اطرافیان هم رضایت‌شان را نسبت به انتخاب همسر آینده‌شان بگویند.

یادتان باشد كه معیارهای زیبایی در میان انسان‌ها متفاوت است اما شما با رعایت كردن حد اعتدال می‌توانید دوست‌داشتنی‌تر باشید.

مردان اصولا از آرایش‌های غلیظ خوش‌شان نمی‌آید. آنها دوست دارند زیبایی شما طبیعی باشد تا همیشه با دیدن‌تان خشنود شوند نه تنها مواقعی كه شما آرایش دارید؛ پس تا جایی كه می‌توانید چهره خودتان را طبیعی نشان دهید.

برای به دست آوردن زیبایی طبیعی باید اول از همه سلامت پوست، مو، دهان و دندان خود را كاملا رعایت كنید و هنگام استفاده از لوازم آرایشی سعی كنید از محصولات گیاهی استفاده كنید. مهم‌تر از همه اینكه یادتان باشد هر مدل مو و هر رنگ مویی را امتحان نكنید چون هر رنگ و هر مدلی به هر صورتی نمی‌آید.

 

قدم پنجم: مهارت‌هایی که باید یاد بگیرید

و اما رسیدیم به یكی از مهم‌ترین قدم‌ها برای رسیدن به یك همسر ایده‌آل. شما باید مهارت‌های زیادی را داشته باشید؛ مهارت‌هایی كه بتواند در آینده یك مادر نمونه و یك همسر دوست‌داشتنی از شما بسازد اما آنچه قصد بازگو كردنش را داریم مهارت‌هایی فراتر از اینهاست. شما تا زمانی كه به مهارتی خاص دسترسی پیدا نكنید تفاوت چندانی با سایر زنان اطراف خود ندارید. در این قسمت مهارت‌های مورد نیازتان و همچنین طریقه كسب این مهارت‌ها را به شما معرفی می‌كنیم. درنهایت نیز به مهارت‌هایی اشاره می‌كنیم كه شما را متفاوت‌تر از دیگران جلوه می‌دهند.

ضرب‌المثل اسپانیایی: اگر خواستی اختیار شوهرت را در دست بگیری اختیار شكمش را در دست بگیر.

مهارت اول:

آشپزی در میان مهارت‌های مورد نیاز شما حرف اول را می‌زند و اگر شما بهترین و لذیذترین غذاها را بر سر میز غذا بگذارید، مطمئن باشید زحمت‌هایتان چند برابر خودش را نشان می‌دهد. علاوه بر آن روزهایی كه به هر دلیلی نتوانستید آشپزی كنید، همسرتان این كمبود را به خوبی حس می‌كند و درنتیجه قدردان تمام زحمت‌هایتان خواهد شد. بهترین راه یادگیری این مهارت استفاده از تجربیات مادرتان است.

مهارت دوم:

تمیز نگه داشتن محیط منزل به‌خصوص آشپزخانه و اتاق غذاخوری یكی از سخت ترین مهارت‌ها و در عین حال تاثیرگذارترین آنهاست. یادتان باشد غذای همسرتان را هرچه در محیط زیباتر و البته پاكیزه‌تری سرو كنید طعم غذا لذیذتر خواهد شد و اما ساده‌ترین راه كسب این مهارت آن است كه سعی كنید از ریخت و پاش در محیط‌های ذكرشده جلوگیری كنید تا اصولا نیازی به تمیز كردن آن نداشته باشید.

مهارت سوم:

این روزها آنقدر سر خانم‌ها شلوغ شده كه دیگر نمی‌توان از آنها فقط توقع خانه‌داری و شست‌وشو و تمیز كردن را داشت اما یادتان باشد قرار است شما خاص‌ترین و تاثیرگذارترین زن زندگی همسرتان باشید؛ بنابراین سعی كنید نحوه شستن لباس‌ها و اتو كشیدن پیراهن‌های آقایان را یاد بگیرید و مطمئن باشید این مهارت كمك زیادی به شما خواهد كرد،‌ زیرا قطعا یك روز مجبور به اتو كشیدن یقه لباس‌ همسرتان خواهید شد.

مهارت چهارم:

ورزش كردن و رعایت رژیم غذایی می‌تواند جوانی شما را تا سال‌ها تضمین كند. این مهارت به انگیزه و البته اراده‌ای قوی نیاز دارد و متاسفانه این نكته‌ای است كه بسیاری از خانم‌ها به سادگی از كنارش می‌گذرند و آن را نادیده می‌گیرند. شما با ورزش منظم و رعایت رژیم غذایی می‌توانید به همسرتان ثابت كنید در انتخاب شما اشتباه نكرده.

مهارت پنجم:

در جریان اخبار اقتصادی باشید.سعی كنید از خرج‌های اضافه بكاهید. ریش و قیچی دست شماست. می‌توانید كاری كنید كه همسرتان ورشكسته شود یا پیشرفت مالی خوبی داشته باشد. مطمئن باشید اگر منجر به پیشرفت اقتصادی همسرتان شوید به نفع خودتان خواهد بود.

مهارت ششم:

هیچ‌وقت تاریخ مناسبت‌های مختلف، از سالگرد ازدواج‌تان تا روز تولد مادر شوهر یا حتی خواهرشوهرتان را فراموش نكنید؛ حتی می‌توانید با یك تماس ساده پشت تلفن به آنها تبریك بگویید؛ یك بار این را امتحان كنید و به چشم خودتان معجزه‌اش را ببینید. اگر یك بار این را امتحان كنید هیچ‌وقت فراموش نخواهید كرد.

قدم ششم

بعد از اینكه رابطه شما راه درست خود را طی كرد و در مسیری كه باید قرار گرفت وقت آن رسیده اطرافیانتان را مطلع كنید. تا قبل از این مرحله لزومی ندارد دوستانتان در جریان باشند و البته فراموش نكنید كه همان‌قدر كه دوستان و خانواده شما برایتان مهم است به همان اندازه هم باید دوستان و خانواده همسر آینده‌تان نیز مهم باشد.

این نكات را فراموش نكنید:(Do not forget these tips)

هیچ وقت سعی نكنید نامزدتان را از دوستانش جدا كنید. مردان از تمام شدن دوران مجردی‌شان هراسانند شما نباید از همان ابتدا به آنان طوری نشان دهید كه گمان كنند دوره مجردی‌شان به پایان رسیده و دیگر وقت مهمانی رفتن‌هایشان تمام شده.

رابطه خودتان و همسرتان را به دوستان متاهل خلاصه كنید و از رفت‌وآمد با دوستان مجردتان خودداری كنید و از همسرتان هم بخواهید همین كار را انجام دهد.

در مورد دوستان صمیمی و خانواده همسر آینده‌تان حرف بدی نزنید. آقایان طاقت شنیدن بدگویی‌های زنانه را آن هم در مورد كسانی كه دوستشان دارند ندارند. حتی اگر در ظاهر نشان ندهند اما باز هم از شما دلخور می‌شوند.

در نهایت یكی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب همسر برای مردان این است كه از تنهایی رها شوند شما هم باید در رسیدن به این هدف به آنها كمك كنید نه اینكه طوری نشان دهید كه گمان كنند قرار است بعد از ازدواج تنهاتر از قبل شوند.

قدم هفتم

همان‌قدر كه شما نیاز به دوست داشتن دارید مردان هم همین‌گونه هستند. اگر می‌خواهید تبدیل به ماندگارترین دوست همسرتان شوید به او نشان دهید كه دوستش دارید و او را نسبت به این قضیه مطمئن كنید. مردان موجوداتی احساساتی هستند هرچند كه زیاد ابراز احساسات نمی‌كنند.

چگونه ابراز احساسات كنیم:(How we express emotions)

احساسات شما هرقدر هم باشد در وهله اول باید به یاد داشته باشید كه یاد بگیرید كنترل‌شان كنید. در غیر این صورت عواقب ناخوشایندی در انتظار شما و رابطه‌تان خواهد بود.

در ابراز احساسات‌تان سعی كنید هم از كلمات و هم از اعمالی كه تاییدی در صحبت‌هایتان باشد استفاده كنید. همان‌طور كه كلمات اگر عملی پشت آن نباشد بی‌فایده خواهد بود؛ عكس قضیه هم باید رعایت شود.

خرید هدیه در مواقعی كه مناسبتی در پیش است امروز به صورت فعالیتی معمول در‌آمده؛ شما برای متفاوت بودن می‌توانید بدون مناسبت و تنها به بهانه اینكه همسرتان را دوست دارید برایش هدیه‌ای بگیرید. این هدیه می‌توانید حتی یك شاخه گل باشد.

 

بهترین روش برای نشان دادن احساسات و ابراز علاقه، توجه كردن به همسرتان و توجه كردن به حرف‌های اوست. این سخت‌ترین روش ابراز احساسات است كه البته تاثیرگذارترین نیز است.

با همسر خود مثل یك كتاب رفتار كنید و فصل‌های خسته‌كننده او را اصلا نخوانید. «سونی اسمارت»

قدم هشتم: درد دل کنید، چغلی نکنید!

شما باید سعی كنید در این قدم نشان دهید كه علاوه بر روزهای خوب، در مشكلات نیز همراه او هستید. زندگی مشترك یا به عبارتی بهتر زندگی، مخلوطی از روزهای خوب و روزهای بد است و از آنجا كه شما به غیر از شریك بودن در زندگی باید بهترین دوست‌ هم باشید، بنابراین لازم است كه نشان دهید نیمی از مشكلات متعلق به شماست.

در این قدم اشتباهاتی را كه ممكن است مرتكب شوید، متذكر می‌شویم.

اشتباه اول: همان‌‌قدر كه شانه خالی كردن از مشكلات می‌تواند برای رابطه شما مضر باشد به دوش كشیدن مشكلات به صورت یك تنه نیز مثل سم می‌تواند كشنده باشد. هیچ وقت سعی نكنید خودتان را فدای مشكلات كنید؛ اجازه دهید همسر آینده‌تان هم به اندازه شما مشكلات را حس كند و با آنها مواجه شود.

اشتباه دوم: مشكلاتی كه بین شما و مرد زندگی‌تان پیش می‌آید متعلق به شما دو نفر است. بیشتر خانم‌ها عادت دارند مشكلات‌شان را با اعضای خانواده‌شان به خصوص مادر و خواهرشان در میان بگذارند. این یكی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است كه برخی مرتكب می‌شوند. كسانی كه شما مشكلات و رابطه‌تان را با آنها در میان می‌گذارید هیچ وقت اینها را فراموش نمی‌كنند و هر وقت لازم بدانند آنها را برای شما یادآوری می‌كنند.

مهارت‌های اضافه بر سازمان(In addition, organization skills)

شما می‌توانید علاوه بر یادگیری پخت غذاهای خوشمزه، روش تهیه كیك، بیسكویت و دسرهای مختلف را نیز فرا بگیرید. شركت در كلاس‌های شیرینی‌پزی می‌تواند كمك شایانی به شما كند.

داشتن تحصیلات عالیه شما را متفاوت‌خواهد كرد. حتی اگر قصد كار در خارج از منزل را ندارید، تحصیلات در رشته مورد علاقه‌تان را ادامه دهید. این آموزش‌ها ذهن شما را خلاق می‌كند.

دنبال كردن اخبار فوتبال را دوست ندارید؟ صبر كنید. شاید بد نباشد در این‌باره كمی اطلاعات داشته باشید و گاهی سر به سر همسرتان و تیم مورد علاقه‌اش بگذارید.

هیچ وقت تصمیمی را در زندگی مشترك‌تان به تنهایی اتخاذ نكنید. مشورت كردن از ضروری‌ترین نكات یك زندگی مشترك است. بنابراین بدون مشورت با همسر آینده‌تان دست به انجام كاری نزنید.

مطالعات عمومی خود را بالا ببرید و در جمع‌های مختلف حرفی برای گفتن داشته باشید. مردها ترجیح می‌دهند كه همسرشان عقاید و نظرهای خودش را داشته باشد. در ثانی این كار اعتمادبه‌نفس شما را بالا خواهد برد.

 

عقاید خود را به همسرتان تحمیل نكنید اكثر مردان به همان شكلی كه به دنیا آمده‌اند باقی می‌مانند پس اگر نظری هم دارید. شما باید با مثال و منطق، آقایان را متوجه عقایدتان كنید.

یادتان باشد هیچ وقت از روی احساس با مشكلات مواجه نشوید به خصوص هنگامی كه در موردی با همسر آینده‌‌تان صحبت می‌كنید. او باید اطمینان داشته باشد كه زندگی‌اش را با كسی شریك خواهد شد كه صلاحیت اداره زندگی را داراست.

شرایط ایجاب می‌کند متفاوت باشید(The circumstances are different)

مردان امروزی در مقایسه با پدرانشان به دنبال نوع متفاوتی از زنان هستند و انتخاب همسرشان را طبق سلیقه خودشان انجام می‌دهند نه بر اساس انتخاب‌هایی كه پدران یا مادرانشان برایشان انجام می‌دهند و مطمئن باشید در چنین شرایطی وظیفه شما در خانه تنها شوهرداری، خانه‌‌داری و بچه‌داری نخواهد بود.

 

 

 

گردآوری 

سایت آموزشی