*محافظت در برابر ويروس‌ها و ابزار جاسوسي

چگونه از اطلاعات رايانه‌ خود محفاظت کنيم؟

 شايد شما مطالب بسيار محرمانه و سري را برروي رايانه‌ شخصي خود نگه‌داري نكنيد ولي حداقل فايل‌ها و عكس‌هايي داريد كه به آن‌ها علاقه‌منديد و از پاك شدن ياتغيير يافتن ناخواسته و ناگهاني آن‌ها اندوهگين مي‌شويد و احتمالا دوست نداريد اين فايل‌ها به دست غريبه‌ها بيفتد.


  راه‌هاي بسياري براي حفاظت از فايل‌ها و فولدرها برروي رايانه‌هاي شخصي وجود دارد كه در اينجا به شش روش مهم‌تر و عملي‌تر اشاره مي‌كنيم:


*محافظت در برابر ويروس‌ها و ابزار جاسوسي

ويروس‌ها و ابزارهاي جاسوسي از طريق ایمیل یا مرورگر وب منتقل مي‌شوند. آن‌ها مي‌توانند انواع خرابي‌ها از تغيير و حذف فايل‌ها گرفته تا قرار دادن در اختيار افراد سودجو را به بار بياروند.براي مقابله با آن‌ها لازم است يكي آنتي‌ويروس و يك ابزار ضد جاسوسي (Anti-Spyware) را بر روي يارانه‌ خود نصب كرده و مرتب آن‌ها را به‌روزرساني كنيد.

 


*نصب فايروال


اگر معمولا آنلاين هستيد، فايروال به شما كمك مي‌كند تا مانع از ورود مزاحمان و دسترسي آن‌ها به رايانه‌تان شويد. در بيش‌تر سيستم عامل‌هاي ويندوز يك فايروال پيش فرض نصب شدهاست ولي مي‌توانيد از فايروال‌هاي ديگري هم استفاده كنيد.

 


*به‌روزرساني نرم‌افزارها


زماني كه يك حفره امنيتي در نرم‌افزاري كشف مي‌شود، شركت‌ توليد‌كننده آن اصلاحيه‌اي را منتشر مي‌كند كه اگر كاربران آن را دانلود كرده و نصب كنند، مشكل حل مي‌شود بنابراين هموارهنرم‌افزارهاي خود را به موقع به‌روزرساني كنيد تا دچار مشكلات بعدي نشويد.

 


*تهيه نسخه پشتيبان


هر چه‌قدر هم شما مراقب باشيد، ممكن است اتفاق بدي براي رايانه يا فايل‌هاي شما رخ دهد، پس بهتر است عادت كنيد مرتبا از فايل‌ها و فولدرهاي مهم خود نسخه‌ پشتيبان تهيه كنيد.

براي اين كار راه‌هاي مختلفي وجود دارد مانند ريختن فايل‌ها برروي CD يا DVD، استفاده يا حافظه‌هاي فلش يا حتي استفاده از ذخيره‌سازي آنلاين، هم‌چنين مي‌توانيد يك هاردديسك خارجيخريده و اطلاعات خود را به‌صورت موازي با هارد رايانه بر روي آن ذخيره كنيد.

 


*استفاده از رمز عبور


در صورتي كه فايل‌هايي داريد كه نمي‌خواهيد در معرض چشمان كنجكاو ديگران قرار بگيرد، از رمز عبوري قوي براي نام كاربري خود استفاده كنيد و عادت كنيد زماني كه مقابل رايانه خودنيستيد Log Off كنيد.

 


*محافظت از فايل‌ها و فولدرهاي شخصي


ابزارهايي وجود دارند كه به شما امكان رمزگذاري برروي فايل‌ها و فولدرهايتان را مي‌دهند تا آن‌ها را در برابر مشاهده و يا تغيير توسط ديگر كاربران محافظت كنيد. براي مثال در نرم‌افزار 2007Office شما مي‌توانيد با انتخاب منوي Office و سپس كليك برروي گزينه Prepare و سپس Encrypt Document براي فايل خود سطوح دسترسي تعريف كرده و براي ديدن يا ويرايش آنرمزهاي جداگانه تعريف كنيد.

 

 

منبع : ایسنا