روبات roveable به راحتی روی لباس‌ حرکت می کند

دانشمندان موسسه تحقیقاتی MIT با همکاری دانشگاه استنفورد موفق به طراحی گونه جدید و البته کوچکی از یک روبات ویژه شدند که روبات roveable نامیده شده و قادر است روی لباس‌ها حرکت کند.

این روبات کوچک مجهز به چرخ‌های مغناطیسی است که در دو طرف روبات قرار داشته و به منظور چسبیدن روبات به لباس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چرخ‌ها به روبات roveable اجازه می‌دهند به راحتی روی لباس‌ها حرکت کند.

روبات roveable به راحتی روی لباس‌ حرکت می کند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ماهنامه شبکه، روبات roveable مجهز به یک باتری ۱۰۰ میلی‌ آمپری بر ساعت، حس‌گرهای مختلف، ریزکنترلر و یک آنتن کوچک است که به منظور برقراری ارتباط با کامپیوتری که آن‌ را هدایت می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این روبات تا حدودی مستقل بوده و قادر است به طور مستقیم به منبعی که حرکت خود را از آن منبع آغاز کرده بازگشته و فرآیند شارژ بی سیم را از آن منبع دریافت کند. نکته جالب توجه این است که موقعیت‌ یاب‌ های نصب شده درون این روبات‌ها قادر هستند موقعیت یکدیگر را شناسایی کنند و به یکدیگر متصل شوند.

روبات roveable به راحتی روی لباس‌ حرکت می کند

روبات roveable یک مدل مفهومی قابل ستایش است. پژوهشگرانی که در پس زمینه خلق این مخلوق قرار دارند، بر این باور هستند که مردم ممکن است از این روبات به منظور طراحی لباس‌های تعاملی یا حتی جواهرات تعاملی استفاده کنند. به طور مثال، فرض کنید یک نفر یک تماس تلفنی را روی دستگاه همراه خود دریافت می‌کند، roveable‌ها به سمت سر یا گردن این فرد نزدیک می‌شوند و به این شکل قدرت میکروفون را دو برابر کنند. پژوهشگران اعلام کرده‌اند که این روبات‌ها می‌توانند روی لباس‌ های یک نفر حرکت کرده، به یکدیگر چسبیده و در نتیجه باعث شکل‌ گیری یک صفحه‌ نمایش بزرگ شوند.

پژوهشگران اعلام داشته‌ اند که این روبات با هر بار شارژ شدن به مدت ۴۵ دقیقه قادر به انجام فعالیت‌ های خود است و اگر هیچ‌ گونه فعالیتی نداشته باشد، طول عمر باتری آن به بیش از یک ساعت افزایش پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد، این ایده خلاقانه با استقبال عمومی روبرو شود به دلیل این‌ که قادر است روی کل بدن یک انسان حرکت کرده و حتی انسان را جذاب‌تر از قبل نشان دهد.

برای این‌که این روبات بتواند به خوبی به فعالیت بپردازد به یک فضای سه بعدی برای حرکت نیاز دارد. با این وجود پژوهشگران هنوز هم به طراحی ریزکنترلری که از قدرت پردازشی بالا برخوردار بوده و به راحتی بتواند الگوریتم‌ هایی که برای مسیریابی این روبات مورد استفاده قرار می‌گیرند را مدیریت کند نیاز دارند.

روبات roveable به راحتی روی لباس‌ حرکت می کند

در حالی که روبات فوق تنها یک مدل آزمایشگاهی است، اما این پیام را برای ما مخابره کرده است که روبات‌ها در آینده این توانایی را خواهند داشت تا یکسری فعالیت‌های منحصر به فرد را انجام دهند. به‌طوری که حتی به لحاظ بصری قادر خواهند بود از بدن ما بالا بروند.