چگونه میتوان از سرطان سینه جلوگیری کرد؟

چگونه از مبتلا شدن به سرطان سینه پیشگیری کنیم؟    با دلگرم همراه باشید تا با...

 

 با دلگرم همراه باشید تا با راه های پیشگیری از سرطان سینه آشنا شوید...

 

چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟

 
چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟

آیا می‌توان خطر ابتلا به سرطان سینه را كاهش داد؟ پاسخ این سوال مثبت است.

 

مراحل رشد سرطان سینه

 

مراحل رشد سرطان سینه

 

عوامل تغییرناپذیری مانند ژنتیك و تاریخچه سلامت خانواده نقش بسیار مهمی در خطر ابتلا به سرطان سینه دارند. مانند تمام سرطان‌ها، خطر سرطان سینه نیز با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌كند – احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان 30 تا 40ساله كمتر از یك‌درصد است؛ یعنی یك نفر از هر 234 نفر.

در حالی كه این میزان در زنان 60ساله 5/3درصد است؛ یعنی یك‌نفر از هر 28 نفر. به طور كلی از هر هشت‌زن، یك‌نفر در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می‌شود. اما تحقیقات نشان می‌دهند كه علاوه بر اینها شیوه زندگی نیز تاثیر قابل توجهی در ایجاد سرطان سینه دارد.

برای مثال مدت‌زمانی كه هر زن به ورزش اختصاص می‌دهد (هرچه بیشتر بهتر) و نیز میزان هورمون‌هایی كه در طول زندگی خود مصرف می‌كند (هرچه كمتر بهتر) می‌تواند در احتمال ابتلا به سرطان بسیار تاثیرگذار باشد.

از سوی دیگر، پزشكان همواره اهمیت برخورداری از وزن متعادل را به بیماران خود گوشزد می‌كنند چرا كه چاقی و اضافه‌وزن احتمال ابتلا به سرطان سینه را در دوران یائسگی افزایش می‌دهد. میان سرطان سینه و میزان استروژن موجود در بدن رابطه مستقیم وجود دارد. فعالیت‌های ورزشی و مصرف قرص‌های هورمونی باعث تغییر میزان استروژن در بدن می‌شوند.

عواملی وجود دارند كه ما نمی‌توانیم آنها را تغییر دهیم، مانند تاریخچه سلامت خانواده یا تاریخ اولین قاعدگی در زنان. قاعده شدن دختران پیش از موعد و نیز وجود سرطان سینه در افراد فامیل، از جمله عواملی هستند كه خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند. اما شما می‌توانید با تكمیل اطلاعات خود در مورد این بیماری زندگی خود را تغییر دهید.

 امروزه سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بین بانوان دنیا است که معمولاً به دلیل سابقه خانوادگی یا مصرف بیش از حد هورمون ایجاد می‌شود.

 البته با تغذیه اصولی و صحیح تا 80 درصد می‌تواند از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری کرد.

 مصرف غذاهای کم چرب، میوه‌ها و سبزی تازه تا حد زیادی می‌تواند سموم بدن را دفع کرده و حتی مواد سرطان‌زا را نیز از بین ببرد.

 فیبرهای غذایی و کربوهیدرات‌های خام بسیار در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه موثر است حبوباتی مانند عدس، لوبیا و ماش و میوه‌هایی مانند پرتقال، نارنگی، سیب و هلو می‌تواند بسیاری از بانوان را در برابر سینه مصون کند.

 

چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟

 

 

عوامل خطر سرطان

 

کارشناسان افزایش سن، نور خورشید، سابقه فامیلی و ژنتیک، مصرف دخانیات، چاقی و کم تحرکی، نوشیدن مشروبات الکلی، ایدز و هپاتیت، برخی از رنگ‌ها و حشره‌کش‌ها و سموم ناشی از کپک‌ها مانند آفلاتوکسین را از جمله عوامل خطر سرطان عنوان می‌کنند.

کمبود ویتامین‌های A,B, C، مصرف غذاهای دودزده مانند ماهی دودی، غذاهای نمک سود (قرمه کردن) و مصرف غذاهای کنسرو شده، برخی افزودنی‌های خوراکی (مواد شیمیایی خاص برای ایجاد رنگ و طعم غذا)، برخی عوامل ویروسی و عفونت‌ها و قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد اشعه رادیولوژی نیز از دیگر عوامل خطر سرطان است که متخصصان نسبت به آنها هشدار می‌دهند.

همچنین کارشناسان کاهش قابل توجه و بدون دلیل وزن، زخمی که حداکثر تا سه ماه بهبود نیابد، بروز تغییرات واضح در خال مانند بزرگ، زخمی و نامنظم شدن لبه‌های آن، تغییر در اجابت مزاج (یبوست یا اسهال) به مدت طولانی و یا دفع خون همراه مدفوع، دل درد و سنگینی سردل همراه با کاهش وزن و یا اشکال در بلعیدن غذا، وجود توده و یا سفتی در هر جای بدن به ویژه در پستان‌ها و یا فرورفتگی نوک پستان و بروز خونریزی غیرطبیعی از پوست و مخاط یا وجود خون در ترشحات بدن مانند خلط، ادرار و ...نیز از مهم‌ترین علایم بروز سرطان‌هاست.

به منظور تشخیص زودرس سرطان‌ها تمام افراد بالای 50 سال باید یکی از این موارد را انجام دهند:

  • انجام سالیانه آزمایش خون مخفی در مدفوع
  • بررسی اندوسکوپی انتهای روده بزرگ هر پنج سال یک بار یا تمام روده بزرگ هر 10 سال یکبار
  • انجام سالیانه ماموگرافی در زنان بالای 40 سال و در موارد داشتن سابقه فامیلی سرطان پستان از 25 سالگی آغاز شود.
  • شروع انجام سالیانه تست پاپ اسمیر سه سال بعد از ازدواج
  • معاینه ماهیانه پستان‌ها توسط زنان از 20 سالگی به بعد و معاینه توسط پزشک هر سه سال یک بار

 

چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟

 

چگونه از سرطان پیشگیری کنیم؟

 

پرهیز از استعمال سیگار و مواد مخدر، کنترل وزن و پرهیز از چاق شدن، ورزش منظم حداقل 30 دقیقه در روز، پرهیز از نگرانی و استرس، دوری از نور شدید آفتاب و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب مناسب، خودداری از مصرف مشروبات الکلی، پرهیز از رفتارهای پرخطر جنسی، داشتن رژیم غذایی متنوع شامل همه گروه‌های مواد غذایی در پیشگیری از بروز سرطان‌ها موثرند.

 

همچنین به منظور پیشگیری از بروز سرطان، پرهیز از مصرف زیاد غذاهای شور و ترشیجات، مصرف حبوبات و خوردن روزانه سبزیجات تازه به ویژه سبزی‌های برگی شکل سبز تیره و سبزیجات خانواده کلم، مصرف بیشتر میوه به ویژه مرکبات، افزایش مصرف ماهی به روش پخت صحیح، جایگزینی گوشت سفید به جای گوشت قرمز، دوری از مصرف تنقلات سرخ شده و پرچرب مانند چیپس و پفک، مصرف آردهای سبوس‌دار، مصرف کردن محصولات لبنی کم‌چرب به جای مواد لبنی پرچرب (خامه، سرشیر و ...) و استفاده از روش‌های بهتر پخت غذا مانند بخارپز کردن و آب‌پز کردن به جای سرخ کردن و کباب کردن لازم است.

 

 در لایه‌های سطحی غذاهای سرخ یا برشته شده معمولاً مواد سرطان‌زا تولید می‌شود و ترجیحاً از خوردن آنها باید امتناع کرد.

این متخصص تغذیه به بانوان توصیه کرد تا در صورت نیاز به استفاده از روغن برای پخت غذا، روغن زیتون طبیعی یا روغن دانه کتان را جایگزین روغن‌های اشباع شده کنند.

 سبزیهای برگ پهن مانند برگ کاهو، کلم به ویژه کلم بروکلی، کلم قمری و شلغم نیز به صورت خام یا بخار پز مصرف شوند به دلیل وجود ترکیبات سولفوردار استروژن را دفع کرده و بدن را از ابتلا به سرطان سینه محافظت می‌کند.

 

چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟

 گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

+ 1 مخالفم - 0