آموزش مراحل اول كار با كامپیوتر

آموزش مراحل اول كار با كامپیوتر

راه اندازی كامپیوتر :

واضح است اولین كاری كه باید قادر به انجام آن باشید روشن كردن كامپیوتر و شناختن وقایعی است كه هنگام انجام این كار رخ می دهد . وقتی كامپیوتر خود را روشن می كنید ابتدا كاراكترهای سفید رنگی در زمینه ی سیاه و سفید مانیور به نمایش در می آیند . این اطلاعات مشخص می كنند كه PC - Personal computer ، در حال بررسی سخت افزار و نرم افزار شماست .

برخی از این اطلاعات در تراشه های حافظه فقط خواندنی (Ram) و برخی دیگر نیز در هارد دیسك كامپیوتر نگهداری می شوند . اگر همه چیز به خوبی پیش رود ، می توانید صفحه مقدماتی ویندوز XP و بعد از آن Desktop ویندوز را در صفحه نمایش مشاهده كنید . مدت زمان لازم برای مشاهده Desktop ویندوز XP چند دقیقه است ولی در سیستم های امروزی عواملی نظیر سرعت پردازشگر و تعداد برنامه هایی كه هنگام راه اندازی سیستم باید به طور اتوماتیك اجرا شوند ، این زمان را تحت تاثیر قرار می دهند و طبیعتا آنرا كوتاهتر می كنند .

نكته : تصاویری كه بعد از راه اندازی سیستم خود در صفحه نمایش مشاهده می كنید به كارخانه ای كه كامپیوتر شما را تولید كرده است بستگی دارد .

نكته :اگر كامپیوتر برای استفاده بیش از یك كاربر تنظیم شده باشد یا چنانچه به یك شبكه متصل باشید برای نمایش صفحه Desktop باید با استفاده از نام كاربری و كلمه ی عبور خود وارد ویندوز شوید .

انتخاب یك برنامه جهت اجرای آن در هنگام راه اندازی كامپیوتر به نیاز فرد بستگی دارد . عموما تنظیمات مربوط به اجرا شدن نرم افزارها در هنگام راه اندازی ویندوز در گزینه ی Setting و تب General پایه ریزی می شود كه می توان به دلخواه این تنظیمات را تغییر داد .
هنگامیكه می خواهید برای اولین بار از محیط ویندوز استفاده كنید پنجره ای شناور در منوی Taskbar ظاهر شده و فرصتی را برای گشت و گذار در ویندوز XP در اختیار شما قرار می دهد (Tour Windows XP) اگر این پنجره را در مراحل اولیه كاربرد ویندوز مشاهده نكردید برای نمایش آن از منوی Start به ترتیب گزینه های All program- Accessories – tour windows xp را انتخاب كنید .
خوب است قبل از شروع به كار با ویندوز از پنجره ی Windows XP Tour ، گشت و گذاری در محیط ویندوز داشته باشید . توجه كنید كه بعد از اجرای Tour ، پنجره ای به صورت Wizard ( راهبرهای كمكی ویندوز ) باز شده و شامل دو گزینه می باشد : در گزینه ی اول امكان استفاده از صوت و تصویر متحرك (animation) برای كاربر وجود دارد و در گزینه ی دوم استفاده از نسخه ی تصویری و متنی كه از طریق Internet یا IE ( مرورگر وب ) در اختیار شما قرار می گیرد . هنگام انتخاب این گزینه برنامه ی IE به طور اتوماتیك اجرا می شود .

 


خاموش كردن كامپیوتر :

خوب است قبل از خاموش كردن كامپیوتر خود تمام برنامه های كاربردی در حال اجرا را ببندید . در صورتیكه این كار را انجام ندهید اتفاقات مختلفی ممكن است رخ دهد :

1- احتمالا پیام هایی را مشاهده خواهید كرد كه تقاضای بستن فایل هایی را كه مشغول كار روی آنها بودید می كنند .
2- ممكن است پیغامی را مشاهده كنید كه در بردارنده ی برنامه هایی است كه هنوز در احال اجرا هستند . گزینه ای كه متعاقب این پیام در اختیار شما قرار می گیرد و می تواند به قطع عملكرد برنامه ختم شود كه در پاره ای مواقع منجر به از دست دادن تغییرات انجام شده خواهد شد .
3- احتمال باز شدن اتوماتیك و بدون اجرا توسط شما برای پنجره هایی كه در هنگام خاموش كردن كامپیوتر باز بوده اند ( پس از راه اندازی مجدد ) وجود دارد .

 

بنابراین قبل از خارج شدن از محیط ویندوز و خاموش كردن كامپیوتر برنامه های در حال اجرا و پنجره های باز شده را ببندید .
در نهایت برای خاموش كردن كامپیوتر برروی منوی Start و گزینه ی Turn off computer كلیك كرده تا پنجره مربوطه به آن در صفحه ی نمایش ظاهر شود .

 

 

منبع: استاد آنلاین