طرز تهیه رولت گوشت

رولت گوشت | طرز تهیه رولت گوشت

 رولت گوشت

 

 

 

رولت گوشت از جمله غذاهاي مناسب مهماني هاي رسمي است. اين غذا با توجه به محتويات داخل رولت در طعم و مزه هاي مختلف درست مي شود.
ما نيز در اينجا به 2 نمونه از آنها اشاره مي كنيم. در ضمن از جمله مزاياي درست كردن رولت گوشت اين است كه وقتي مهماني رسمي داريد و قرار است چند نوع غذا درست كنيد، مي توانيد اين غذا را از شب قبل آماده كرده و پس از تهيه سس، آن را در روز مهماني روي رولت بريزيد. سپس در فر يا مايكروفر گرم كرده و سرو كنيد.

 

 

مواد لازم براي تهيه رولت گوشت :

 

گوشت چرخ كرده مخلوط (گوساله و گوسفند)=نيم كيلوگرم
پياز متوسط=يك عدد
سير=2 حبه
فلفل سياه درسته=4 تا 5 دانه
نمك=يك قاشق چاي خوري
پودرسوخاري= به مقدار لازم
رب گوجه فرنگي=يك قاشق غذاخوري

 

مواد مورد نياز براي داخل رولت گوشت:

 

روش يك:
تخم مرغ=2 عدد
جعفري يا گشنيز خردشده=3 قاشق سوپ خوري
نمك و فلفل= به ميزان لازم

 

روش 2:
زرشك=3 قاشق سوپ خوري
گردوي خردشده=2 قاشق سوپ خوري

 

 

طرز تهيه رولت گوشت :

 

ابتدا پياز را پوست كنده و پس از شست وشو خرد كنيد. سپس سيرها را نيز پوست گرفته و رنده كنيد. گوشت چرخ كرده را به چند قسمت تقسيم كرده و هر يك از قسمت ها را همراه كمي پياز و سير داخل دستگاه خردكن يا غذاساز بريزيد. اين كار را آن قدر تكرار كنيد كه گوشت هاي تقسيم شده با سير و پياز چرخ شود. در پايان كل گوشت را مجددا داخل دستگاه بريزيد و خوب با هم مخلوط كنيد.
نكته يك: اگر مخلوط گوشت و پياز و سير به دست نچسبيد، يعني آماده درست كردن رولت است در غير اين صورت، آن قدر ورز دهيد تا ديگر به دست نچسبد.
نكته 2: با توجه به اينكه با اين مقدار گوشت، مي توانيد 2 عدد رولت درست كنيد، مقدار گوشت را به 2 قسمت تقسيم كنيد. حالا در كف يك سيني مقداري آرد سوخاري بپاشيد و نيمي از گوشت را برداشته و پس از صاف كردن در كف دست، روي سيني آغشته به پودر سوخاري پهن كنيد تا به صورت گرد باز شود. توجه داشته باشيد لبه هاي گوشت نبايد ضخيم باشد و تا جايي كه امكان دارد، به طور يكنواخت با فشار آوردن روي گوشت، لبه هاي آن را نازك كنيد، سپس يكي از مخلوط هاي داخل رولت را آماده كنيد و سطح گوشت را با آن بپوشانيد.
اگر مي خواهيد از مخلوط تخم مرغ دار براي داخل رولت استفاده كنيد، ابتدا بايد تخم مرغ ها را آب پز كرده و پس از پوست كندن به صورت حلقه حلقه، خرد كنيد. حالا جعفري يا گشنيز خرد شده را روي گوشت بريزيد و سپس تخم مرغ ها را روي سبزي بچينيد و با پاشيدن نمك و فلفل، آن را مزه دار كنيد. در پايان، لبه هاي گوشت را از روبه رو به هم بچسبانيد. براي اين منظور از 2 انگشت شست و سبابه استفاده كنيد و لبه ها را روي هم طوري فشار دهيد تا خوب به هم بچسبند. حالا نوبت سرخ كردن رولت است. داخل تابه اي گود، مقداري روغن بريزيد و روي شعله اجاق گاز قرار دهيد تا داغ شود. سپس رولت پيچيده شده را داخل روغن بگذاريد. پس از اينكه يك طرف آن كمي سرخ شد، آن را برگردانيد تا طرف ديگر نيز سرخ شود.
در فاصله سرخ شدن يكي از رولت ها، براي درست كردن رولت ديگر، دست به كار شويد. همان طور كه پيش از اين نيز ذكر شد، شما مي توانيد داخل رولت را با مخطوط ديگري هم پر كنيد؛ بنابراين اين رولت را به جاي مخلوط تخم مرغي با زرشك و گردو بپيچيد. براي اين منظور، پس از پهن كردن گوشت روي سيني آغشته به پودر سوخاري، زرشك را شسته و با گردوي خردشده مخلوط كنيد. سپس آن را روي گوشت بريزيد. حالا 2 طرف گوشت را مانند روش قبل روي هم چسبانده و آن را سرخ كنيد. پس از سرخ شدن رولت ها، آنها را داخل تابه اي بزرگ كنار هم قرار دهيد. تابه كوچك ديگري نيز آماده كنيد و در آن كمي روغن بريزيد. سپس يك قاشق سوپ خوري رب گوجه فرنگي را در آن تفت داده و مقداري آب نيز به آن اضافه كنيد. حالا سس حاصله را روي رولت هاي چيده شده در تابه بزرگ بريزيد و در ظرف را بگذاريد و مدت يك ساعت روي شعله اجاق گاز قرار دهيد تا رولت ها بپزد.

 

 

گردآوری 

سایت آموزشی