بازی های تخته ای

بازی های تخته ای!

بازی های تخته ای یک حس دیرینه و غریزی انسان را قلقک می دهند. لذت رقابت چشم در چشم و تن به تن با رقیب؛ طوری که صدای نفس او را از نزدیک بشنوی. در متن زیر چند نمونه از جدیدترین و هیجانی ترین این بازی ها را برایتان معرفی کردیم.


 
فائزه خابوری: بسیاری معتقدند که عصر حاضر، عصر طلایی بازی های رومیزی است. شاید این ادعا در ظاهر کمی اغراق آمیز به نظر برسد اما باید قبول کنیم که «برد گیم ها» محبوب اند. این قدر محبوب که هر ساله چندین فستیوال مطرح و مهم در دنیا به این بازی ها اختصاص می یابد و در آن برترین های این حوزه انتخاب می شوند.
 
سرگرمی با بردگیم ها یا همان بازی های تخته ای! 
 
 
 
صنعت بازی های رومیز در حال حاضر سالانه 1200 عنوان بازی جدید منتشر می کند. این یعنی وقتی از بازی های رومیزی صحبت می کنیم، حرف از دنیایی بی انتها به میان می آید که در کنار انبوهی از بازی های آن لاین و کنسول های رنگارنگ هنوز کهنه نشده اند و طرفدار دارند؛ بازی هایی که البته به مرور زمان به لحاظ طراحی قوانین و استراتژی های پیچیده رشد زیادی کرده اند و عمیق تر و غنی تر شدند.

بازی های تخته ای یک حس دیرینه و غریزی انسان را قلقک می دهند. لذت رقابت چشم در چشم و تن به تن با رقیب؛ طوری که صدای نفس او را از نزدیک بشنوی. در متن زیر چند نمونه از جدیدترین و هیجانی ترین این بازی ها را برایتان معرفی کردیم.

ایکلیپس (ECLIPSE)؛ 82000 تومان

تعداد بازیکنان: دو نفر

سال انتشار: 2011
 
 رده سنی: 10 سال به بالا
 
زمان بازی: حدودا 15 دقیقه
 
نوع بازی: فکری

مهارت های مورد نیاز: دقت، تحلیل درست، آینده نگری
 
سرگرمی با بردگیم ها یا همان بازی های تخته ای!
 
 
هدف نهایی این بازی از کار انداختن ستاره حریف است. ماهواره های خود را تا جایی که م یتوانید حرکت دهید و راه ماهواره های حریف را سد کنید. باید سعی کنید حرکت قمرهای حریف را متوقف و سیاره اش را در زنجیرها گرفتار کنید.
 
فردی که رنگ روشن را انتخاب کرده، شروع کننده بازی خواهدبود و بازیکنان در هر نوبت می توانند یکی از حرکات زیر را انجام دهند یا می توانند یک زنجیر را مسدود کنند؛ چه آن زنجیر مربوط به ماهواره خودشان باشد چه مال حریفشان یا از روی یک زنجیر رد شوند که در این میان ماهواره هایی که مسدود می شوند تا زمانی که زنجیر آن ها آزاد نشود، نمی توانند حرکت کنند.
 
هر وقت هم ستاره هر کدام از بازیکنان کاملا مسدود شود، او بازنده بازی خواهدبود. فراموش نکنید ستاره شما می تواند از روی زنجیر ماهواره های شما بپرد ولی اجازه عبور از روی زنجیر ماهواره های حرف را ندارد.پنیک لب (Panic Lab)؛ 32000 تومان
 
تعداد بازیکنان: دو تا 10 نفر
 
سال انتشار: 2012
 
رده سنی: هشت سال به بالا
 
زمان بازی: حدودا 20 دقیقه
 
نوع بازی: خانوادگی
 
 مهارت های مورد نیاز: حافظه قوی، الگوشناسی

سرگرمی با بردگیم ها یا همان بازی های تخته ای!
 
 
محیط بازی یک آزمایشگاه مخوف و ترسناک در یک مکان نامعلوم و مخفی است که برای آزمایش روی جانورانی تک سلولی به نام آمیب برپا شده. تعدادی از این آمیب ها از آزمایشگاه فرار کرده اند ولی خوشبختانه هنوز در همین مرکز مستقرند و از محیط کلی آزمایشگاه بیرون نرفته اند. شما باید کمر همت ببندی و آمیب های فراری را پیدا کنید اما کار به این سادگی ها نیست چون آمیب ها با عبور از آزمایشگاه های مختلف، رنگ، شکل و نقش خود را تغییر می دهند یا در دریچه های هوا مخفی می شوند.
 
بازیکنی برنده است که زودتر از بقیه بتواند «آمیب فراری» را بیابد. شاید برای چند دفعه اولی که بازی را تجربه می کنید، دچار گیجی و سردرگمی خاصی شوید اما بعد از مدتی بازی کردن قوانین بازی از طریق چشم به خوبی با نیمکره های مغز ارتباط برقرار می کنند و بازی به تدریج خیلی راحت تر و هیجان انگیزتر خواهدشد.

آموزش و یادگیری قوانین این بازی خیلی کمتر و ساده تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید به همین خاطر برای سنین پایین تر مثل هشت تا 10 سال هم توصیه می شود. این بازی با تاس انجام می شود و همان طور که گفتیم، کمک زیادی به هماهنگی دو نیمکره مغزتان می کند. همچنین ارتباط مغز با اندام های حرکتی دست و چشم ها هم از دیگر ویژگی های این بازی است که در مرور زمان باعث ارتقای مهارت شما در این حوزه ها می شود.پایاپای (Pye_ A _Pye)؛ 29000 تومان
 
تعداد بازیکنان: سه تا هشت نفر
 
سال انتشار: 2015
 
رده سنی: هفت سال به بالا
 
زمان بازی: حدودا 30 تا 70 دقیقه
 
نوع بازی: سرعتی
 
مهارت های مورد نیاز: تصمیم گیری سریع، سرعت بالا، توانایی بلوف زدن

سرگرمی با بردگیم ها یا همان بازی های تخته ای!
 
 
تمام بازرگانان قدیمی بازار شهر در حجره هایشان جمع شده اند و سعی می کنند باارزش ترین کالاهای تجاری بازار را از آن خود کنند. آن ها سعی دارند با داد و فریاد و سر و صدا، فروشنده ها و خریدارها را به سمت خودشان جذب کنند. همه جور کالایی در این بازار گیر می آید ولی به قدری شلوغ و پرجمعیت است که پیدا کردن کالایی که می خواهید حسابی شما را به دردسر خواهدانداخت.
 
بازی «پایاپای» نسخه ایرانیزه شده بازی معروف و محبوب Pit است که به جریان مبادلات کالا در یک بورس خیالی می پرداخت. مکانیزم این بازی درواقع به نوعی مجموعه سازی و همین طور تمرین تجارت و تبادل است. در طول بازی، بازیکن هایی که بتوانند بهتر و سریع تر از قدرت تکلم و تمرکزشان روی کالاها استفاده کنند، می توانند بهتر نتیجه بگیرند.

«پایاپای» هم یک بازی گفت و گو محور است و بازیکن ها باید مدام با هم راجع به تبادل کارت ها کالایشان صحبت کنند. دقت کنید چون این گفت و گوها با هم انجام می شود، باید خیلی سریع باشد. در مجموع بازی پایاپای بازی مفرح و شادی برای جمع های پرتعداد به شمار می رود و به دلیل سادگی اش برای تمامی سنین مناسب است.سیطره کتان (Seytare Catan)؛ 49000 تومان
 
تعداد بازیکنان: دو تا چهار نفر
 
سال انتشار: 2014
 
رده سنی: 10 سال به بالا
 
زمان بازی: حدودا 60 تا 90 دقیقه
 
نوع بازی: استراتژیک
 
مهارت های مورد نیاز: توانایی مجادله، توانایی فرماندهی و ذهن اقتصادی
 
سرگرمی با بردگیم ها یا همان بازی های تخته ای!
 
 
همراه با دیگر مهاجران به سمت «جزیره کتان» در حرکت هستید اما از اقبال بدتان به توفان بر می خورید و کشتی تان غرق می شود. حالا در جزیره ای میان ناکجا آباد گیر افتاده اید و باید برای بقا بجنگید. قانون جزیره این است؛ در آن جا باید کار کنید، زحمت بکشید تا بتوانید زندگی کنید و در رقابت با دیگران، دوست و دشمنانتان را بشناسید!

«جزیره کتان» یکی از محبوب ترین برد گیم های دنیاست که به فارسی هم برگردانده شده. جالب است بدانید بسیاری از بازی های آنلاین امروزی مانند بازی محبوب و مشهور تراویان از این بازی اقتباس شده. این بازی یک مکانیزم بسیار ساده دارد اما به خاطر چیدمان متفاوت و تصادفی زمین، هر بازی منحصر به فرد بوده و استراتژی خاص خود را می طلبد. قوانین ملکه ذهن تان شده اند و کاملا بر آن ها مسلطید. سیطره کتان یک بازی گفت و گو محور است و بازیکن ها در این بازی دائما با هم ارتباط برقرار می کند و مشغول تجارت و تبادل محصول اند. شما قلمرو تان را با ساختن جاده ها، خانه ها و شهرها توسعه می دهید.

برای ساخت و ساز نیاز به منابعی دارید که می توانید آن ها را از مناطق حاصلخیز جزیره برداشت کنید. نیازهای خود به منابع را هم می توانید از طریق برداشت منبع، بنادر یا مبادله با دیگر مهاجران تامین کنید. اولین بازیکنی که به 10 امتیاز از ترکیب جاده ها، خانه ها، شهرها و برخی کارت های امتیاز خاص برسد، برنده بازی است.چینتانو (Chintano)؛ 49000 تومان
 
تعداد بازیکنان: دو تا
 
سال انتشار: 2014
 
رده سنی: هشت سال به بالا
 
زمان بازی: حدودا 15 تا 25 دقیقه
 
نوع بازی: استراتژیک
 
مهارت های مورد نیاز: ذهن خوانی، توانایی فرماندهی و سازماندهی
 
سرگرمی با بردگیم ها یا همان بازی های تخته ای!
 
 
«چینتانو» جزیره ناشناخته و مرموز با کانال ها و رودهای درهم پیچیده است. وسوسه کشف و تسخیر این جزیره گروه های مختلفی را به سرزمین شگفت انگیز «چینتانو» کشیده است اما تاکنون هیچ کس نتوانسته مدعی کشف یا تسخیر آن شود. برای فتح سرزمین چینتانو، زمین بازی را به اشکال مختلف بسازید. با تیله های خود زمین بیشتری را تسخیر کنید و مراقب رو به رو شدن با دشمنان خودتان باشید.

چینتانو یک بازی استراتژیک و خلاقانه است. پیدا کردن راه ها و بیراهه ها نیازمند این است که هوش زیادی خرج کنید؛ مخصوصا اگر پای رقابت وسط باشد. آن وقت باید یک چشمتان به پیچ و خم های جزیره باشد و چشم دیگرتان به دشمن. بازی چینتانو نسخه توسعه یافته ای از بازی Ennea است. این بازی به دلیل صفحه متغیری که دارد، می تواند بارها و با استراتژی های مختلف بازی شود.
 
هر کدام از هفت بازی موجود در این مجموعه با حداقل قوانین ممکن چالش های ذهنی هیجان انگیز و لذت بخشی را برای بازیکنان فراهم می سازند؛ تجربه ای که می تواند برای هر سنی جذاب باشد. هنگام بازی چینتانو ناخودآگاه مهارت های ارتباطی بازیکنان تقویت می شود ،چرا که در کل بازی داشتن مهارت هایی مثل کنترل هیجان، خواندن ذهن حریف و تحلیل رفتارهای او نقش خیلی مهمی در برنده شدن ایفا می کند.
 
 
منبع: هفته نامه همشهری جوان